– Veřejný závazek –
Poslání
Denní dětský rehabilitační stacionář v Mostě je jedním ze zařízení Městské správy sociálních služeb v Mostě – příspěvkové organizace. Poskytuje ambulantní sociální službu dětem a mladistvým se zdravotním postižením nebo zdravotním znevýhodněním ve věku od jednoho do sedmnácti let. Předností této sociální služby je zajištění odborné péče a podpory dítěte aniž by muselo delší dobu pobývat mimo své přirozené rodinné prostředí.
Cíle
Dlouhodobé cíle Denního dětského rehabilitačního stacionáře stanovené směrem k dětem (tj. uživatelům služby):
– zlepšit kvalitu života dětí se zdravotním postižením;
– rozvíjet motorické, sociální i psychické schopnosti a dovednosti dětí;
– umožnit dětem se v maximální možné míře podílet na vlastním i společenském životě.
Dlouhodobé cíle Denního dětského rehabilitačního stacionáře stanovené směrem k zařízení a osobám, které se na poskytovaných službách podílejí:
– zařízení poskytuje kvalitní sociální (a zdravotnickou) službu;
– zařízení disponuje potřebnými pomůckami a vybavením;
– na poskytování služeb se podílí kvalifikovaný personál
- Krátkodobé cíle pro rok 2021 jsou rozpracovány zde dlouhodobé cíle na období 2019 – 2021 jsou rozpracovány zde.
Prostředky
Cíle Denního dětského rehabilitačního stacionáře stanovené směrem k dětem (uživatelům služby) jsou naplňovány prostřednictvím individuálního přístupu k dětem a jejich potřebám – léčebná rehabilitace, výchovně vzdělávací a aktivizační činnosti, pedagogická, resp. speciálně pedagogická rehabilitace, výchovně společenské aktivity.
Nedílnou součástí individuálního plánování a realizace všech činností je spolupráce se zákonným zástupcem.
Cíle Denního dětského rehabilitačního stacionáře stanovené směrem k zařízení jsou naplňovány prostřednictvím dodržování, průběžného doplňování a aktualizace standardů kvality sociálních služeb, prostřednictvím získávání finančních prostředků z různých (státních i nestátních) zdrojů a prostřednictvím formálního i neformálního vzdělávání pracovníků, kteří se na poskytovaných službách podílejí.
Cílová skupina
Děti a mladiství se zdravotním postižením nebo zdravotním znevýhodněním ve věku od jednoho do sedmnácti let věku.
Kapacita zařízení:
12 uživatelů
Zásady (principy) poskytování sociální služby
Při poskytování služeb v Denním dětském rehabilitačním stacionáři se řídíme zásadami, jež vyplývají z mezinárodní Úmluvy o právech dítěte (OSN, 1989):
- Vždy jednáme v zájmu dítěte
- Vždy respektujeme odpovědnost, práva a povinnosti rodičů
- Dítě se zdravotním postižením má požívat plného a řádného života
Podmínky pro čerpání sociální služby v Denním dětském rehabilitačním stacionáři
- Uzavření „Smlouvy o poskytování sociálních služeb v Denním dětském rehabilitačním stacionáři“. Zákonný zástupce může smlouvu kdykoliv vypovědět bez udání důvodu. Výpovědní lhůta činí pět kalendářních dní.
- Potvrzení lékaře o prospěšnosti umístění dítěte do Denního dětského rehabilitačního stacionáře s ohledem na jeho zdravotní stav.
- Bezinfekčnost v rodině a blízkém okolí dítěte potvrdí rodiče svým podpisem.
- Dodržování smluvně sjednaných podmínek.
Kdy a za jakých podmínek nemůže poskytovatel poskytnout sociální službu – důvody pro neuzavření smlouvy o poskytnutí sociální služby
Poskytovatel může dle § 91, odst. 3., zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, žadatele o sociální službu odmítnout za předpokladu, že:
- poskytovatel neposkytuje službu, o kterou zákonný zástupce dítěte žádá
- poskytovatel nemá dostatečnou kapacitu k poskytnutí sociální služby – zákonný zástupce dítěte je informován ústně, o zařazení dítěte do evidence žadatelů
- dítě neodpovídá cílové skupině, které je sociální služba poskytována
- zdravotní stav dítěte vylučuje poskytnutí sociální služby poskytovatelem
- osobě, která žádá o poskytnutí sociální služby, vypověděl v době kratší než 6 měsíců před touto žádostí smlouvu o poskytnutí téže sociální služby z důvodu porušování povinností vyplývajících ze smlouvy
Provozní doba zařízení:
pondělí – pátek od 6:00 do 16:00 hodin
Nabízené služby
ZDRAVOTNICKÉ SLUŽBY – každodenní léčebná rehabilitace je dětem zajišťována kvalifikovanými fyzioterapeutkami na základě doporučení (poukazu) obvodního či odborného lékaře a je plně hrazena smluvními zdravotními pojišťovnami.
SOCIÁLNÍ SLUŽBY – jsou poskytovány dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a prováděcí vyhlášky (vyhláška č. 505/2006 Sb.) v rozsahu těchto základních činností a úkonů:
a) pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu:
1. pomoc při oblékání a svlékání včetně speciálních pomůcek,
2. pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík,
3. pomoc při prostorové orientaci, samostatném pohybu ve vnitřním prostoru,
4. pomoc a podpora při podávání jídla a pití;
b) pomoc při osobní hygieně:
1. pomoc při úkonech osobní hygieny,
2. pomoc při použití WC;
c) poskytnutí stravy: zajištění stravy přiměřené době poskytování služby a odpovídající věku, zásadám racionální výživy a potřebám dietního stravování;
d) výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti:
1. pracovně výchovná činnost,
2. nácvik a upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností,
3. vytvoření podmínek pro zajišťování přiměřeného vzdělávání nebo pracovního uplatnění;
e) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím: pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a pomoc a podpora při dalších aktivitách podporujících sociální začleňování osob,
f) sociálně terapeutické činnosti: socioterapeutické činnosti, jejichž poskytování vede k rozvoji nebo udržení osobních a sociálních schopností s dovedností podporujících sociální začleňování osob,
g) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí: pomoc při komunikaci vedoucí k uplatňování práv a oprávněných zájmů.
Tyto činnosti a úkony jsou uživateli sociální služby poskytovány za úhradu dle zákona o sociálních službách. Výše úhrady je sjednána ve „Smlouvě o poskytování sociálních služeb v Denním dětském rehabilitačním stacionáři.“ Úhradu za poskytování služeb zaplatí zákonný zástupce měsíčně zpětně, vždy do 15. pracovního dne v kalendářním měsíci na účet organizace.
Smluvní pojišťovny – léčebná rehabilitace:
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (111)
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211)
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (213)
Stížnosti
V případě nespokojenosti s kvalitou nebo způsobem poskytování sociální služby je možné podat stížnost u všech zaměstnanců MSSS v Mostě – p. o. Pokud nejste s vyřízením stížnosti spokojeni, můžete podat stížnost u statutárního zástupce organizace.
Stížnost bude prošetřena a vyřízena neprodleně. Nelze-li stížnost vyřídit neprodleně, vyřídí se včetně odeslání odpovědi stěžovateli nebo podavateli do 30-ti dnů od přijetí stížnosti. Ve složitějších a odůvodněných případech, hrozí-li překročení uvedené lhůty, lze stížnost s písemným souhlasem ředitele organizace vyřídit do 60-ti dnů. O prodloužení lhůty vyřízení bude stěžovatel písemně informován.
Jestliže stěžovatel není spokojen s průběhem vyřízení stížnosti ani v jednom z uvedených případů, je možné podat stížnost u těchto institucí:
Statutární město Most – odbor sociálních věcí (zřizovatel MSSS v Mostě – p. o.)
adresa: Radniční 1, 434 01 Most
telefon: 476 448 111
web: www.mesto-most.cz
e-mail: epodatelna@mesto-most.cz
Krajský úřad Ústeckého kraje
adresa: Velká Hradební 3118/48, 400 02 Ústí nad Labem
telefon: 475 657 111
web: www.kr-ustecky.cz
e-mail: urad@kr-ustecky.cz
Ministerstvo práce a sociálních věcí
adresa: Na Poříčním právu 1/376, 128 01 Praha 2
telefon: 221 921 111
web: www.mpsv.cz
e-mail: posta@mpsv.cz
Veřejný ochránce práv – ombudsman
adresa: Údolní 39, 602 00 Brno
telefon: 542 542 888
web: www.ochrance.cz
e-mail: podatelna@ochrance.cz