Nedělní výlet na zámek a do zámeckého pivovaru v Chýši u Karlových Varů

Skupina 53 seniorů z Klubu seniorů v Mostě číslo 8 si v neděli 7. října 2018 užila krásný podzimní den. Sice si ráno museli přivstat, protože odjezd byl už v 8 hodin, ale určitě toho nelitovali. Čekal je totiž výlet na zámek v Chýši, následná prohlídka zámeckého pivovaru s ochutnávkou a pak výborný oběd v zámecké restauraci. Napřed jsme si ale prošli zámecký park a nasbírali si do kapsy kaštany, kterých zde bylo požehnaně.

Zámek Chýše leží 35 km východně od Karlových Varů. Jeho historie počíná již rokem 1169, kdy zde stávala tvrz, která byla v průběhu 13. století přestavěna na gotický hrad. Dále zámek prošel renesanční podobou a barokní přestavbou. Současnou podobu získal zámek při novogotické přestavbě v letech 1856 – 1858. Od roku 1766 dosud je zámek je v majetku rodiny Lažanských. V roce 1917 působil v Chýších coby domácí učitel spisovatel Karel Čapek. Součástí zámeckého areálu je panský pivovar. Pivovarnictví má v Chýši tradici již od roku 1580. V roce 2006 byla po 74 letech obnovena výroba zámeckého piva. Při ochutnávce jsme měli možnost kvalitu zdejších druhů piva ochutnat. Můžeme potvrdit, bylo výborné. Zámkem nás skvěle provázela paní Lažanská a pivovarem zase její manžel pan Lažanský. Oba mají neskutečnou zásluhu na současné podobě zámku. Je nutno smeknout, z jaké ruiny dokázali zámek vykřesat do dnešní podoby.

Domů jsme se vrátili kolem 16. hodiny s pocitem krásně společně prožitého dne, což bylo patrno z velkého potlesku při dojezdu do Mostu. Jistě k příjemnému dni přispělo i krásné teplé podzimní počasí.

 

 

Helena Houšková
kulturně výchovná pracovnice