Nulté gurmánské odpoledne

Píše se datum 11. 2. 2020, je úterý a za okny řádí uragán Sabina. Do malého sálu Domova pro seniory Barvířská 495 vstupují senioři a seniorky, aby si jako obvykle ve své kavárničce vypili svoji kávičku a věnovali se svým „koníčkům“. Někteří kartám, jiní různým výtvarným uměním, další pletení košíků atd. Jak je již zjevné z nadpisu tohoto příspěvku, dnešní den bude nějak výjimečný. Už jen slovo „gurmánský“, něco napovídá. Vysvětlení k tomu výrazu podala ergosestřička Vendulka Miletínová. Kavárnička dnes nebude taková, jako byla, ale je zde významná změna, dnes bude zmrzlinová. Místo zákusku – zmrzlina. Do sálu vstoupila ergosestřička Hanička Bruchtilová s táckem, na němž byly položené šálky s kávou, šlehačkou a zdobené čokoládou a jako zákusek zmrzlina. Lžička, vedle položená, toto dílo zničila, nicméně chuti neubrala. Proto tedy dnešní den název Zmrzlinová kavárnička.

Při této příležitosti mě napadá, v čí hlavičce vznikl ten nápad, aby si senioři navrhovali sami, co ke kávě? Myslím, že ani není třeba hádat, že Vendulko a Haničko? Tak tedy se lze dočkat gurmánského odpoledne s palačinkami, bramboráčky, atd.

Když bylo vše zkonzumováno, senioři se opět vrátili ke svým koníčkům. Bylo veselo, hudba provokovala seniory ke zpěvu. U stolů se opět hrály karty, pletly košíky a já jsem si pomyslela, proč má taková příjemná hodina jen 60 minut. Jednoznačná odpověď. Když je člověku krásně, když má kolem sebe dobré lidi, chtěl by hodinu natáhnout, v opačném případě je někdy pouhá minuta delší než hodina. Ale to je jen sentiment a ten sem rozhodně nepatří.

Vše má svůj začátek i konec, tak je tomu i dnes. Kdo si tento příspěvek přečte, dostane snad i chuť zajít a přesvědčit se. Místo se vždy najde. A není to jen kavárnička, jsou další akce pro nás seniory. Budete se těšit na každé ráno, kdy se probudíte do nového dne. Vám, sestřičky, přeji hodně dalších nápadů a sil. A nemůže, ani nesmí chybět to slovíčko, jak jinak, než DĚKUJEME.

Anděla Karlíková

uživatelka Domova pro seniory Barvířská 495