Přeplavme svůj La Manche

Mořská úžina – kanál La Manche je část Atlantského oceánu, která odděluje Velkou Británii od Francie. Měří 34 kilometrů. Vzdálenost je      pro plavce ztížena silným přílivem, odlivem a protiproudy u francouzského pobřeží. Ve skutečnosti tak plavec překonává vzdálenost okolo 50 kilometrů. Počítá se až s 20 hodinami pobytu ve vodě o teplotě 9 – 16 stupňů Celcia. Doposud se kanál pokusilo přeplavat přes 5 000 plavců. Uspělo jen 580 z nich. Mezi nimi také šest plavců českých (4 muži a 2 ženy).

Společnost Senzační senioři vypisuje každý rok projekt „Přeplavme svůj La Manche“. Jedná se o štafetové plavání pro přihlášené skupiny osob. Nejde o závod v pravém slova smyslu, nesoutěží plavci mezi sebou, ale sami se sebou, se svou pohodlností.

Plavalo se v měsíci únoru. Letošního ročníku tohoto projektu se zúčastnilo celkem 20 kolektivů a bylo uplaváno celkem 4 131 kilometrů, to znamená, že La Manche byl zdolán celkem 121 krát.   Mezi přihlášenými byli také senioři Městské správy sociálních služeb v Mostě – příspěvkové organizace společně se ženami Tělovýchovné jednoty Slavie Most. Celkem 23 osob z této skupinky uplavalo na mosteckém aquadromu dohromady 85 125 metrů, což bylo dohromady 3 405 uplavaných bazénů. Za tento skvělý výkon patří našim plavcům velké poděkování. Za účast v  5. ročníku projektu Přeplavme svůj La Manche obdrželi naši plavci pamětní list od pořádajícího SEN SENu (Senzační senioři). Vyhodnocení projektu proběhlo v těchto dnech.

Plavání přináší našemu tělu samá pozitiva. Posiluje srdeční sval, snižuje riziko cévních příhod, hladinu cholesterolu a krevní tlak. Pomáhá zvládnout stresové situace lepším výdejem energie. Je osvěžující.

Helena Houšková, kulturně výchovná pracovnice