Přeplavme svůj La Manche 2020

V rámci programu Aktivní život vyhlásila společně s Nadací Charta 77 a SenSen – Senzační senioři měsíc únor měsícem plavání – plavání pro jednotlivce, celé skupiny, ale i štafetové plavání. Nejde o závod v pravém slova smyslu, plavci nesoutěží mezi sebou, ale sami se sebou, se svou pohodlností. Patronkou soutěže byla i v letošním ročníku plavkyně Lucie Leišová. Tato naše skvělá dálková plavkyně překonala Gibraltar ve svých 18 letech. Radí všem zájemcům o zdravé plavání, aby netrpěla krční páteř, je potřeba hlavu potápět nebo to aspoň zkoušet.

Mořská úžina – kanál La Manche je část Atlantského oceánu, která odděluje Velkou Británii od Francie. Měří 34 kilometrů. Vzdálenost je pro plavce ztížena silným přílivem a odlivem a protiproudy u francouzského pobřeží. Ve skutečnosti tak plavec překoná vzdálenost okolo 50 km. Počítá se až s 20 hodinami pobytu ve vodě o teplotě 9 – 16 °C. Dosud se kanál pokusilo přeplavat přes 5 000 plavců. Uspělo 580 z nich. Mezi nimi také šest plavců českých (4 muži a 2 ženy).

Akce Přeplavme svůj La Manche se plave po celý měsíc únor, a to od 1. února do 29. února 2020. Letos se jedná již o 7. ročník. Mezi přihlášenými byli letos také senioři Městské správy sociálních služeb – příspěvkové organizace opět společně se ženami tělovýchovné jednoty Slavie Most. Celkem 19 osob této skupinky uplavalo na mosteckém aquadromu dohromady 2 092 bazénů, což je naplavaných 52 300 metrů. V letošním ročníku jsme naplavali méně metrů, protože ze začátku nás sužovala chřipková onemocnění, a pak také nám generace seniorů pomalu stárne, tak už takový počet nechodí plavat anebo výkony již nejsou takové. Ale přesto našim plavcům patří velké poděkování. Teoreticky jsme kanál La Manche letos překonali.

Určitě budeme plavat i v dalších měsících. Plavání přináší našemu tělu samá pozitiva. Posiluje srdeční sval, snižuje riziko cévních příhod, hladinu cholesterolu a krevní tlak. Pomáhá zvládnout stresové situace lepším výdejem energie. Je osvěžující.

Helena Houšková, kulturně výchovná pracovnice