První gurmánské odpoledne

Obrátili jsme list v kalendáři a zaznamenali datum 24. února 2020. V Praze začíná tradiční Matějská pouť, u nás v Domově pro seniory se konalo první gurmánské „bramboráčkové“ odpoledne. Vůně česneku se vyšplhala až do nejvyššího 12. patra a všichni, kdo mají rádi tuto pochutinu, se již sešli v sálku Domova pro seniory Barvířská 495 a těšili se na bramboráčky. Uživatelé pomohli s loupáním česneku, strouháním brambor a ostatní ingredience dodávaly ergosestřičky Vendulka Miletínová a Hanička Bruchtilová. O zapití čajem s citronem se starala Zdenička Janoušková. Jen tak mimochodem, je zákaz prodeje piva a já tvrdím, že k bramboráčkům neodmyslitelně patří „pivčo“.

Pečení se ujaly Vendulka a Hanička a měly k tomu patřičné kuchařské oblečení a moc jim to slušelo. Lidé netrpělivě čekali, až jim na talířku „přistane“ krásně pečený bramboráček. Kuchařinky ani nestíhaly, ale každý upečený bramboráček byl ihned dán před uživatele.

Znám člověka, který říkal „já bramboráky nemusím“. Bohapustě lhal, děda. Měl je rád, jen nemohl ten den do hospůdky, proto také babička je pekla častěji, než by chtěl. Do hospůdky nešel, že by tam vyhnal „kunšafty“, ale další den o to víc „splachoval“ zbytky česneku. My děti, jsme měly, jak se zpívá v jedné písničce, „mastný krk i uši“. Babi, ta měla hned přirovnání, že ona má tabákový ozón celý život. To byla jen malá vsuvka o mých prarodičích do krásného bramborákového odpoledne a my se těšíme na další, druhé gurmánské odpoledne.

Ale chudinky sestřičky, co ty s tím vším mají práce. Já jen dodávám, ještě že Vás, Vy naše ergosestřičky, máme!

Anděla Karlíková

uživatelka Domova pro seniory Barvířská 495