Psí návštěva na „Dvořákovce“

Včera proběhla v Domově pro seniory A. Dvořáka skupinová canisterapie s pejskem Maxem. Max je 3letý Australský ovčák, který mimo jiné jezdí natáčet reklamy a účastní se mnoha natáčení filmů a seriálů, takže jsme u nás na zařízení měli opravdu filmovou hvězdu. Na zahájení celé akce jsme se od majitele pejska dozvěděli něco o Maxovo povaze, že je to velmi chytré a inteligentní plemeno, které vycítí a rozezná, jak se má chovat k dospělému a jak k dítěti. Je to velmi citlivé a vnímavé plemeno, což bylo znát při jeho návštěvě ležících uživatelů, kteří se z důvodu svého zdravotního stavu nemohli zúčastnit canisterapie, která probíhala na zahradě zařízení. Když bylo na začátku vše o Maxovi řečeno, společně se svým majitelem nám ukázal veškeré „psí kusy“ které se naučil a které umí. Skákání přes kruhy, přelézání tunelu, prolézání mezi nohami či psí tanec nebyl pro Maxe žádný oříšek a vše předvedl na 1*. Do vystoupení byl zapojen také personál, který pro Maxe sloužil jako překážka, či prolézačka, takže představení pro naše uživatelé bylo opravdu rozmanité. Po celém vystoupení se uživatelé mohli s pejskem pomazlit, pohladit si ho a dát mu za odměnu pamlsek. Myslím si, že tato psí návštěva všem zvedla náladu, což značil úsměv na rtech u všech zúčastěných, ale také u ležících uživatelů, kteří se s ním mohli také pomazlit a rozveselit se.

 

Taťána Sklenářová, DiS., sociální pracovnice – Domov pro seniory Antonína Dvořáka