Rekondiční pobyt seniorů MSSS v Mostě – p. o.

 

Letošní rekondiční pobyt seniorů Městské správy sociálních služeb v Mostě – příspěvkové organizace se konal v termínu 20. až 25. května 2019 a místem byl Horský hotel Sádek, obec Díly na Domažlicku, která byla v roce 2015 vyhlášena obcí roku. Taky to bylo znát na úpravě a čistotě v obci.

Hotel byl rodinného typu, pokoje byly většinou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. Příjemné prostředí hotelu nám nabízelo kromě jídelny, prostory ve Formance a v patře byla místnost kavárny s nádherným výhledem do krajiny. Venkovní prostory byly rozšířeny o krytou terasu a místa na posezení na trávě. Cvičit a sportovat jsme mohli na přilehlém prostorném parkovišti. Celý hotel obklopovala zeleň jednak starých lip a jednak nedalekého lesa, kam jsme podnikli nejednu vycházku. Personál hotelu byl vstřícný a ochotný, paní kuchařka nabízela i přídavky jídla pro ty, co chtěli přidat.

Na programu pobytu byly hlavně pěší vycházky po okolí, pobyt venku (tady v okolí byly staleté lípy a pod nimi lavičky), autobusový výlet do nedalekých Domažlic a druhý výlet po stopách Jana Sladkého Koziny a Lomikara. Navštívili jsme Kozinův rodný domů, muzeum, Kozí hrádek, Chodskou chalupu, Čerchov, muzeum krojů v Klenčí, pomník Jindřicha Šimona Baara. V místě jsme si prohlédli celé okol, využívali jsme nádhernou terasovitou vyhlídku naproti hotelu, kde jsme měli Český les a Chodsko jako na dlani. Také jsme navštívili místní oboru s daňky a jeleny, cestou jsme se seznámili s místním farmářem, který nám ukázal celé své hospodářství se zvířaty koně, ovce, kozy, slepice, kočky, králíky….     A vůbec, lidé zde byli velmi milí a přátelští. Dávali se s našimi senioři do řeči, zvali je na posezení do zahrady.

Den nám začínal rozcvičkou, pak jsme pokračovali když nám přálo počasí hlavně ven, když to bylo s počasím horší, tak jsme luštili a zodpovídali kvízy, tvořili batikovaná trička, hráli společenské hry, jako například Bingo, Člověče, nezlob se, to byla velká bitva, no a karbaníci mastili karty o sto šest. Během našeho pobytu jsme také museli sledovat hokejové mistrovství světa, to nešlo jinak. Jeden večer jsme si šli zahrát kuželky a každý večer se opět hrály různé společenské hry.

Ve čtvrtek bylo připraveno sportovní soutěžení o ceny, v pátek karneval. V maskách jsme prošli obcí a vzbudili jsme zde docela slušný rozruch. Večer nás čekalo vyhodnocení celého rekondičního pobytu, předání medailí, diplomů a cen, kterému předcházela návštěva a vystoupení pana Konrádyho staršího z Dudácké kapely z Domažlic, který za našimi seniory přijel se svou dcerou. Hudební vystoupení a povídání místního rodáka se moc líbilo.

Ráno balíme kufry a jedeme domů směr Most. Na závěr ještě zbývá m použít slova básničky, kterou jako průběh celého rekondičního pobytu pro naše seniory napsala Miluška Bauerová z Penzionu pro seniory Ke Koupališti „Helence, Táně, Růžence velký dík, staraly se o nás, jak to má být. Domažlicku,   malebné krajině pod Čerchovem, dáváme všichni sbohem“.

 

Helena Houšková, vedoucí rekondičního pobytu