Nástroje přístupnosti
Nástroje
přístupnosti
Zvětšit text Zmenšit text Čitelné písmo Stupně šedi Vysoký kontrast Negativní kontrast Světlé pozadí Podtrhnout odkazy Reset
Kontakt

Menu

11. ledna 2024

Hodnocení plnění krátkodobých cílů pro rok 2023 a průběžné hodnocení plnění dlouhodobých cílů stanovených na období 2023 až 2025


Každý z našich domovů pro seniory má definované cíle krátkodobé i cíle dlouhodobé, a to v té které oblasti, například práce s uživatelem služby, změna prostředí či práce s týmem zaměstnanců.

Konkrétně Domov pro seniory, Barvířská 495, si vytkl dále uvedené cíle.

A je potěšitelné pro všechny zapojené, že to nezůstalo pouze na papíře, ALE je splněno či plněno…

 

Cíle krátkodobé

Cíl č. 1

Oblast: práce s uživatelem služby

Realizace společenské akce pro seniory DPS, DSZ, DoZP a DSS Barvířská 495, Most.

„Zorganizovat Zahradní slavnost v rámci ukončení projektu „Hejbni Mostem“, s hostem Kamilem Emanuelem Gottem.“

Akce se uskutečnila 31. 08. 2023. V souvislosti s nepříznivým počasím byla situována na velký sál Domovů Harmonie. Účast z řad uživatelů byla nadstandardní a akce byla pozitivně hodnocena.

Cíl č. 2

Oblast: práce s uživatelem služby

Realizace výstavy k prezentaci výrobků uživatelů, alternativa výstavy „Šikovné ruce našich seniorů“ v Lysé nad Labem.

„Ve spolupráci se zřizovatelem, při zapojení celé organizace, zajistit v rámci aktivizace a přirozené soutěživosti uživatelů možnost prezentovat jejich výrobky široké veřejnosti a zapojit se do soutěže o nejlepší instalaci v rámci místních podmínek.“

Cíl je průběžně naplňován tak, jak byl stanoven. Název výstavy zní „Náš kreativní svět“, pro rok 2023 s dovětkem „…od narození až do současnosti…“. Výstava byla zahájena dne 18. 09. 2023 v prostorách Magistrátu města Mostu a byla ukončena 15. 11. 2023 a následně vyhodnocena. V nultém ročníku se konala při zapojení Městské správy sociálního zabezpečení v Mostě - p. o., resp. všech jejích zařízení. Výstava sklidila velký úspěch a umístění při hodnocení instalací v rámci „října pro neziskovky“. Pro velký zájem byla dne
15. 11. 2023 reinstalována na výstavu s vánoční tematikou.

Cíl č. 3

Oblast: práce s uživatelem služby

Rozšíření aplikace zooterapie – canisterapie, hipoterapie aj.

„Metoda ucelené rehabilitace za podpory a přítomnosti zvířat. Podpůrná léčebná metoda metoda, která využívá interakce člověka a zvířete k této činnosti speciálně vychovaného. Radost, aktivizace, snížení napětí, odbourávání stresu, stabilizace fyziologických funkcí (krevní, tlak), blahodárný vliv na osoby trpící demencí a Alzheimerovou chorobou.“

Nad rámec již realizované zooterapie (pes a kočka), byl cíl naplněn dne 15. 05. 2023, kdy se uskutečnilo mezigenerační setkání Den pro rodinu, v rámci kterého byla aplikována širší zooterapie prostřednictvím psů, králíků a hada. Dne 22. 06. 2023 v rámci Letní kavárničky pod širým nebem, byla zooterapie aplikována prostřednictvím lam, a to nejen ve vnějších, ale i vnitřních prostorách Domova pro seniory (4. B). V odpoledních hodinách došlo k aplikaci hippoterapie prostřednictvím dvou koní (při dohledu doprovodu možné asistované krmení, hlazení). V říjnu 2023 byla navázána spolupráce s novým poskytovatelem canisterapeutických služeb (Veselé packy). Návštěvy se konají 1 x týdně za účasti dvou canisterapeutickcých psů.

Cíl č. 4

Oblast: změny prostředí

Oblast: práce s uživatelem služby

Vybudování centrální místnosti Snoezelen - MSE.

„Cílem je v rámci zkvalitnění sociálních služeb vybudování multismyslové relaxační místnosti Snoezelen. Jedná se o specificky vytvořené prostředí pro účely senzorické stimulace. Terapeutická metoda, která je systémová a s jasnými pravidly. Relaxační účinek, získání nových prožitků. Zklidnění, uvolnění a bezpečí.“

Cíl je postupně naplňován. Vybrané prostory prošly adekvátní rekonstrukcí a základní komponenty MSE Snoezelne a další relevantní vybavení bylo dodáno v prosinci 2023. Vzdělávací kurz „Snoezelen - víc než jen zážitek", pro dotčené zaměstnance se uskutečnil také v prosinci 2023. Cíl byl ve svém primárním stanovení naplněn.

 

Cíl č. 5

Oblast: změny prostředí

Revitalizace dvou pokojů na 2. stanici, 4. B, pro zlepšení vzhledu prostředí.

„Ve dvou pokojích zajistit výmalbu, novou podlahovou krytinu a mobiliář pro vyšší estetický
a psychologický komfort zde žijících imobilních uživatelů.“

Cíl byl realizován. Pokoje prošly celkovou revitalizací od výmalby po nový inventář a bytový textil (závěsy). Předsíň pokojů byla rekonstruována, instalovány nové vestavěné skříně.

V rámci celého oddělení pro imobilní uživatele byla provedena revize stávajícího zajištění soukromí (přenosné paravany) a na základě výstupů revize zakoupeny a instalovány nové teleskopické zástěny (závěsy), naplňující moderní parametry takto užívaných zařízení (uživatelské, bezpečností i estetické). Nad rámec stanoveného cíle byla provedena rekonstrukce a revitalizace dalších pokojů.

 

Cíl č. 6

Oblast: práce s uživatelem služby

Oblast: práce s týmem zaměstnanců

Zajištění tabletového systému. Aplikace metody v praxi. Pro pilotní nasazení bude realizováno na 4. stanici.

„Pro zkvalitnění poskytovaných sociálních služeb v oblasti stravování zakoupit tabletový systém. Systém je určen pro výdej stravy v rozsáhlých provozech s donáškou k jednotlivým uživatelům při zachování kvality a teploty podávaného pokrmu.“

Cíl byl postupně realizován a implementován do praxe od 07/2023. V době pilotního provozu byla sbírána data (teploty atd.), prováděny analýzy a hodnocení v úzké součinnosti se zaměstnanci stravovacího provozu. Byly detekovány problematické oblasti, které byly v rámci možností odstraněny. Z pohledu uživatelů byl projekt hodnocen kladně. Implementace metody do praxe přinesla posun k modernímu podávání stravy v podmínkách sociálních služeb.

 

Cíle dlouhodobé

Cíl č. 1

Oblast: práce s uživatelem služby

Oblast: práce s týmem zaměstnanců

Proces integrace paliativní péče do stávajících procesů péče o uživatele. Přípravná fáze (vzdělávání a adaptace personálu na problematiku), fáze implementace (samotná aplikace, součinnost odborníků, uživatelů, rodin a personálu).

„Cílem je v rámci zkvalitnění sociálních služeb zajistit komplexní, na kvalitu života zaměřenou péči poskytovanou žijícím osobám s nevyléčitelným onemocněním a jejich blízkým. Součástí této péče je provázení umírajícího jak při jeho odcházení, tak po jeho úmrtí.

V rámci přípravné i implementační fáze dále zajistit:

  1. Atributy vhodné pro realizaci mobilního místa posledního rozloučení.
  2. Uspokojení spirituálního rozměru procesu – rozvíjení duchovní péče v rámci návštěv duchovních z řad církví působících v rámci ČR.“

Paliativní péče bez formálního rozměru je v podmínkách Domovů Harmonie přirozeně realizována ve své esenciální podobě (chce-li zde uživatel zemřít, je mu toto umožněno při zajištění veškeré relevantní péče a všech návazných procesů v rámci odcházení). Pro zajištění formálního rozměru a implementace probíhají již několik let školení personálu, resp. vzdělávání zaměřené na danou problematiku, rozhovory a čím dál tím častěji personál vítá, když si uživatel přeje „zemřít doma“ (je-li to z hlediska zdravotního stavu možné, je to vždy umožněno). V roce 2023 absolvovalo vzdělání k této problematice 23 PSS a 5 SP:

9.1. Paliativní péče v sociálních službách (2 SP)

21.2. Specifika komunikace v paliativní péči (14 PSS, 1 SP)

19.6. Péče o pozůstalé zemřelých klientů (1 SP)

  1. 10. Poskytování paliativní péče v podmínkách sociálních služeb (9 PSS, 1 SP)

Proběhlo i vzdělávání, jehož součástí byla i témata paliativní péče např. Biopsychosociální přístup ke klientovi s bolestí, které se zúčastnilo 12 PSS a 1 SP, Základy komunikace (9 PSS) apod.

V roce 2023 byla navázána spolupráce s duchovními (kaplany), kteří od 11/2023 pravidelně docházejí k uživatelům, kteří si duchovní péči přejí. V rámci dohod rozsahu poskytovaných duchovních „služeb“ bylo ujednána i „poslední služba odcházejícímu“. V tuto chvíli jsme připraveni přání uživatele v oblasti duchovní péče splnit, a to i v situaci odcházení.

 

Cíl č. 2

Oblast: práce s uživatelem služby

Navýšení počtu zaměstnanců zdravotního úseku (posílení nočních směn, ergoterapie a fyzioterapie). Navýšení počtu zaměstnanců sociálního úseku (pracovníci v sociálních službách, posílení nočních směn).

„Cílem je posílení personálních stavů na úseku zdravotním i sociálním, zejména nočních směn, v reakci na skladbu uživatelů a predikci vývoje jejich zdravotního stavu. Aktivní a pozitivně motivované vyhledávání a získávání nových zaměstnanců v oblasti, kde poptávka převyšuje nabídku. Výběr, adaptace, zaměstnanecké benefity, péče o zaměstnance.“

V roce 2023 bylo získáno 8 pracovních míst pro PSS, 4 pro zdravotní sestry, 2 pro úsek fyzioterapie a 1 pro úsek ergoterapie. Pro vše